Vilniaus naktinio aljanso atsakymas Rolandai Lingienei

“Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė sako, kad yra prasminga riboti naktinių barų ir kitų maitinimo įstaigų darbo laiką, nes naktį žmonės labiau atsipalaiduoja ir nesilaiko saugumo reikalavimų.” – DELFI

Taip prasideda tylus ir nesudėtingas valdžios numatomų, greitų ir neatsakingų sprendimų legitimizavimas. Baudžiami be išimties visi dėl dalies neatsakingų įstaigų pažeidimų, tai akivaizdžiai neteisingas ir nepagrįstas siūlymas.

Valdžia net nesvarsto, kad darbo laikas būtų ribojamas TIK tiems, kurie grubiai pažeidžia taisykles.

Kodėl? Na, nes visi barai ir klubai yra vienodi valdžios žmonių akyse. Akyse žmonių, kurie niekada nėra buve naktinio Vilniaus kultūros dalimi, niekada nėra bendrave su jos dalyviais ir nėra susidūrę su didelės dalies šio sektoriaus žmonių sąmoningumo lygiu.

Mes Vilniaus Naktinio Aljanso nariai pasitikime savo įstaigų svečiais ir visa mūsų bendruomene, kuri nuo ribojimų skelbimo pradžios neprieštaravo, klausė ir nuodugniai vykdė visus nurodymus. Ir šiai dienai gauname spjūvį į veidą, nesvarbu, ar mūsų įstaigose laikomasi atstumų, ar mūsų lankytojai sąmoningai dėvi kaukes, visa tai yra nesvarbu, nes šių žmonių akyse visi naktį ateinantys į barą ar į klubą yra neadekvatūs, kuriems nusispjauti ant mūsų visų sveikatos.

Jau vakar dalinomės savo rekomendacijomis ir bendradarbiavimo pasiūlymais: Laiko apribojimai – tik taisyklių pažeidėjams

Kuo vėlesnis laikas, tuo neracionalesnė valdžia

Mums atsibodo būti stumdomiems ir ignoruojamiems, mums atsibodo, kad mūsų svečiai yra laikomi negebančiais sąmoningai leisti laisvalaikio mieste naktį (nebent tai yra “šeimos ir pasibūvimai”, nes pasak A. Verygos šioms žmonių grupėms kažkodėl turi būti užtikrintos galimybės pasilinksminti). Šaukštas deguto iš tiesų sugadina statinę medaus, tačiau kai kalbame apie begalės verslų išlikimo, darbo vietų praradimo klausimą jau ir taip itin sudėtingos finansinės situacijos akivaizdoje mes negalime leisti valdžiai elgtis taip arogantiškai ir neatsakingai bei uždaryti visas mūsų įstaigas tik dėl to, kad mes papuolame po jų iškreiptu baro ar naktinio klubo įsivaizdavimu.

Nesiginčijame, kad dalis išgėrusių žmonių yra linkę nesilaikyti saugumo taisyklių, bet – ši problema yra žymiai lengviau kontroliuojama naktiniuose klubuose ir baruose, o ne gatvėse, privačiuose namuose ir miškuose.

Rolanda Lingienė paminėjo, kad kitose šalyse naktiniai klubai yra uždaryti. Tačiau ar šie sveikatos centro specialistai žino ar konsultavosi, kas įvyksta kai legalios pasilinksminimo įstaigos yra uždaromos? Būtent tose šalyse žmonės pradeda organizuoti nesaugius, neteisėtus susibūrimus be jokios atsakingų žmonių priežiūros ir kontrolės. Paryžiuje nuo Kovo mėn. uždarius visas naktinio gyvenimo įstaigas, aplink miestą pradėjo vykti tūkstančius dalyvių sutraukiantys nelegalūs reivai, kuriuose žmonės dažnai nesilaikydavo jokių saugumo reikalavimų. Vakarėlių mąstai ir išaugęs poreikis uždarius oficialias miesto naktinės kultūros įstaigas šokiravo Paryžiaus miesto savivaldybės atstovus. (France24)

Tai pavyzdys iliustruojantis, kokias pasėkmes gali turėti tokių neatsakingų, neinformuotų valdžios sprendimų priėmimas neįsigilinant į mūsų sektoriaus specifiką.

Tokių problemų Lietuvoje mes neturime būtent dėl to, kad mūsų žmonės vis dar turi erdves, kuriose gali legaliai ir saugiai leisti laiką, bei sužinoti, jeigu toje įstaigoje buvo užklydes covid infekuotas asmuo. Uždarius mūsų įstaigas, žmonės nenustos burtis, bet mes nebeatseksime kur ir kaip keliauja virusas, nes jis neabejotinai judės toliau.

Vyriausybė yra linkusi remtis užsienio praktikos pavyzdžiais kai tai atitinka jų sprendimų naratyvą, tačiau jie visada pamiršta paminėti, kad tose šalyse, kuriose yra absoliučiai uždaromos visos kultūros įstaigos naktimis yra pritaikomos ir valstybės sprendimo sukurtos žalos finansavimo programos.

Tos valstybės taip pat elementariai pasirūpina pranešti, o kaip bus pasirūpinta nuo tokio sprendimo nukentėjusiais darbuotojais, kas bus daroma, kad verslai nebankrutuotų. Ar mes galime tikėtis užsienio lygio skubios finansinės pagalbos suteiktos mūsų nariams Lietuvoje? Ar mes galime tikėtis, kad su mūsų sektoriumi bent bus pradėta kalbėtis?

Mes jaučiame atsakomybę už mūsų bendruomenės saugumą ir norime toliau padėti jį užtikrinti, ko negalėsime padaryti niekaip jei mūsų darbo laikas bus ribojamas ir žmonės pradės rinktis nesaugias alternatyvas. Vilniaus Naktinis Aljansas atstovauja atsakingus barų ir naktinių klubų vadovus, kurie yra pasiruošę saugoti savo bendruomenės ir visų miesto gyventojų sveikatą.

Rūta Meškauskaitė,
Vykdančioji direktorė,
Vilniaus naktinis aljansas