Lietuvos barų ir kavinių asociacija (LBKA) kartu su Vilniaus naktiniu aljansu (VNA) atstovaujami teisininkų kontoros kreipiasi į Vyriausybę prieš trečiadienį, Rugsėjo 2 d., laukiantį posėdį, kurio metu bus svarstomas maitinimo įstaigų darbo laiko ribojimas. Kreipimesi naktinių klubų ir barų asociacijos išreiškia savo susirūpinimą dėl numatomo maitinimo įstaigų darbo laiko apribojimo proporcingumo bei pagrįstumo ir teigia, jog sprendimas galimai yra diskriminuojantis konkrečią industriją ir iki šiol nėra valdžios įrodytas objektyviais faktiniais duomenimis.

Čia surasite mūsų raštą vyriausybei pdf formatu: Dėl barų, kavinių ir naktinių klubų darbo laiko ribojimo

Naktinio sektoriaus atstovai teigia, jog be aiškaus faktinio ir juridinio pagrindo Vyriausybė apribodama šio sektoriaus veiklą galimai pažeistų ir Konstitucijos straipsnius, nes diskriminaciškai išskirtų atskirą grupę asmenų (29 str.) preziumuojant, kad ji darys pažeidimus (31 str.) ir tokiu būdu apribojant galimybę laisvai pasirinkti konkretų verslą ir darbovietę (48 str.).

LBKA ir VNA mano, kad teisingas sprendimas būtų darbo laiko ribojimą taikyti tik toms įstaigoms, kuriose yra fiksuojami saugos reikalavimų pažeidimai, o ne visoms be išimčių. Analogiškai yra trumpinamas alkoholio prekybos licencijos laikas įstaigoms, kurios kelia grėsmę visuomenės rimčiai ir saugumui. Prielaidomis paremti ribojimai pasak sektoriaus atstovų sukeltų žalą tiek rinkos dalyviams, kurių dauguma būtų priversti užsidaryti, tiek visuomenei per netektas darbo vietas ir nesumokėtus mokesčius. Baiminamasi, kad visų naktinių įstaigų “uždarymas” taip pat sukels valdžios nenumatytų padarinių – nelegalių vakarėlių ir privačių susibūrimų išaugimą, tokią tendenciją patvirtina ir Vakarų Europos pavyzdžiai.

Resident Advisor: Illegal raves continue across the UK despite threat of £10,000 fines
France24: The party goes on for French ravers, despite pandemic and police

Siekdami suvokti numatomų sprendimų pagrįstumą industrijos atstovai ketina kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC) bei Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) prašydami institucijų pasidalinti užsikrėtimų statistikos duomenimis, kuriais remiantis buvo padarytos išvados apie poreikį riboti maitinimo įstaigų darbo laiką.

Nors praeitą savaitę viešojoje erdvėje Vyriausybės atstovai teigė, kad sprendimas dėl darbo laiko ribojimo yra nukeliamas ir bus priimtas išklausius rinkos dalyvių pastabas, naktimis veikiančių įstaigų atstovai į Vyriausybę buvo priversti kreiptis patys taip ir nesulaukę valdžios atstovų iniciatyvos dėl bendradarbiavimo.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija šiuo metu viešojoje erdvėje dažnai atsovaujanti maitinimo įstaigų poziciją neatspindi naktinės industrijos dalyvių pozicijos. Savo kreipimesi į Vyriausybę LBKA ir VNA prašo neapriboti barų, kavinių ir naktinių klubų darbo laiko jeigu šiose įstaigose nėra nustatyti saugumo reikalavimų pažeidimai bei į sprendimų priemimo procesą įtraukti ir išklausyti oficialius šios industrijos atstovus, tokius kaip LBKA ir Vilniaus naktinis aljansas.