Vilniuje, Baltupiuose įsikūręs AAT Artūro Areimos teatras sulaukė žinių, jog 2020 m. veiklai Kultūros ministerijos finansavimo negaus.

Nonkomformistiškumas, alternatyvi kultūra valstybiniuose prioritetuose visada lieka paskutinė eilėje ir kaip atsitiko AAT atveju, dažnai nebeperlipa finansavimo kartelės.

Komerciškai nepopuliarūs, idėjiniai kultūros decentralizavimo mieste sprendimai, veikimas periferiniuose Vilniaus miesto rajonuose pavieniui padaro tokį Sizifo darbą rajonų atgaivinime, kad jei bent jau dalis miesto savivaldybės sumų, skiriamų miesto plėtros ir rajonų atgaivinimo schemoms ir strategijoms, būtų skiriama tokių smulkių, nepriklausomų kultūrinių įstaigų veiklos finansavimui visam Vilniui nebereikėtų važiuoti į miesto centrą.

Kultūrinis gyvenimas virtų ir Baltupiuose, ir Fabijoniškėse, ir Karoliniškėse. Kultūra pasiektų mus ten, kur mes gyvename, ja naudotis galėtų daugiau miesto gyventojų, skirtingų jų grupių.

Deja, dažnai šių įstaigų didžiulio, menkai finansuojamo tačiau, kaip paaiškėja vėliau, aiškiai ekonomiškai reikšmingo darbo vaisius skina nekilnojamojo turto bendrovės (pvz. pasivaikščiokite po Stotį, Naujamiestį). Kurios negana to dar dažnai ir išrauna šias įstaigas su šaknimis, jei ne dėl pakilusių turto nuomos kainų tai dėl naujakuriams neįtinkančių „per garsiai šnekančių gatvėje sustojusių žmonių”, „per daug alternatyvos” ir „įterpkite bet kokią kitą kvailą priežastį susišvietusią galvoje žmogaus, kuris atėjęs į metus puoselėtą ir žmonių kurtą erdvę bei bendruomenę pradeda aiškinti kaip nori gyventi JIS”.

Kada pagaliau mūsų visų atstovai supras, kad įvairios, kokybiškos kultūros pasiūlos lygis mieste yra vertas adekvataus finansinio palaikymo, o kiekvienos tokios įstaigos praradimas yra didžiulė netektis Vilniui, jo žmonėms, jo menininkams, net ir jo ekonomikai?

Vilniaus naktinį aljansą sukūrėme tam, kad kalbėtume apie Vilniaus miesto ‘neoficialiosios’, ‘tabu’, ’politiškai nepatrauklios’, ‘spreadsheet’uose ekonomiškai nereikšmingos’ kultūros svarbą. Nors nei vieno iš mūsų ateitis nėra aiški, bet mūsų įsitikinimai apie kultūros įstaigų veiklos kuriamą reikšmę ir vertę Vilniuje kaip niekada stiprūs. Ketiname kiek galime padėti kultūros įstaigoms, Vilnių savo darbais darančioms tokiu miestu, kuriame gera gyventi visiems.

Perskaityk teatro atvirą laišką – paspausk čią

Jei galite ir norite prisidėkite:

Artūro Areimos teatras
LT87 7044 0600 0799 7928
Swift: CBVILT2X
Donation Reference: Parama AAT veiklai