Nuo pandemijos pradžios buvo dedama daug pastangų neleisti dirbti maitinimo ir pramogų įstaigoms dėl neracionalių priežasčių. Matėme ir vis dar matome didelį norą neproporcingai kaltinti šį sektorių dėl viruso sklaidos, demonizuoti visus, kurie vadovauja šioms įmonėms bei stigmatizuoti tuos, kurie lankosi tokiose vietose, ypač po vidurnakčio.

Deja, bet šios pastangos nuėjo veltui. Visos mokslu nepagrįstos, o kartais net isteriškos priemonės nesustabdė viruso plitimo. Atėjo ir antra, ir trečia viruso banga, net šiam sektoriui būnant pilnai uždarytam. Todėl dabar tik labai kvailas žmogus galėtų galvoti, kad dėl viruso plitimo labiausiai kalti barai.

Niekada neprotestavome dėl karantino įvedimo, abu kartus supratome, kad reikia pabandyti solidarume kovoti prieš viruso plitimą. Supratome, kad situacija ligoninėse labai rimta, supratome, kad nebuvo kitos išeities. Tačiau žiūrėdami į situaciją dabar, suprantame, kad vienintelė išeitis yra saugus atsidarymas.

Mes galime atsidaryti saugiai ir turime atsakymus į kiekvieną argumentą prieš.


Išgėrę žmonės yra labiau atsipalaidavę!

Pritariame. Todėl leisti žmonėms atsipalaidoti tik privačiuose būstuose be jokių sveikatos apsaugos priemonių ir atsakingų saugumo darbuotojų, yra kvaila idėja. Vietoj to, leiskite mums veikti saugiai ir bent daliai žmonių suteiksime saugesnę, labiau kontroliuojamą alternatyvą. Be to, dažniausiai argumentai prieš „girtus žmones“ yra grįsti moralizavimu, o ne mokslu. Didžioji dauguma žmonių geba alkoholį vartoti atsakingai licencijuotose vietose, todėl nėra pagrindo juos apriboti dėl mažumos.


Žmonės po vidurnakčio nebesilaiko taisyklių!

Nėra įrodymų, kad žmonės po vidurnakčio stebuklingai taptų idiotais, bet net jei tai būtų tiesa, tai atsitiktų ir privačiuose būstuose. Tad nėra priežasčių diskriminuoti verslus, kurie veikia po vidurnakčio. O jei vis tiek manote, kad žmonės po vidurnakčio tampa idiotais, turėtumėte bijoti ir to, kad po vidurnakčio jie būtų „išmesti“ iš barų ir vakarėlį pratęstų namie nelegaliai ir nesaugiai.


Žmonės naktiniuose klubuose nesilaiko saugių atstumų!

O ar laikosi atstumų žmonės parduotuvėse? Naktiniuose klubuose tam kontroliuoti yra darbuotojai, kurie drausmina žmones, nesilaikančius taisyklių. Be to, mes siūlome veikti įleidžiant tik tokį kiekį žmonių, kad būtų įmanoma išlaikyti saugius atstumus. Taip pat pritariame, kad šokių aikštelėse vis dar reikalingos kaukės.


Verslininkams „dzin“ tos taisyklės!

Atvirkščiai – visi verslai yra licencijuoti, o už ribojimų pažeidimus gresia licencijų praradimas. Todėl įmonių savininkai yra labai stipriai suinteresuoti išprašyti lankytojus, kurie nesilaiko taisyklių. Tą įrodė Vilniaus miesto savivaldybės vykdyta kontrolės programa, kurios metu grubių pažeidimų nustatyta nebuvo, nes visi verslininkai puikiai supranta savo atsakomybę bei savivaldos galią atimti licencijas.


Barai neturi geros ventiliacijos!

Priešingai, dauguma barų turi tokios geros kokybės ventiliacijos įrangas, kad pusė lankytojų be problemų galėtų rūkyti cigaretes viduje. Naktiniuose klubuose ventiliacija tokia gera, kad šimtai žmonių gali šokti kartu ir neperkaisti. Taip pat rinkoje yra antivirusinių oro filtravimo sistemų, kurios naikina virusus ir nuolat valo orą uždarose patalpose. Esant poreikiui ir valstybės investicijoms, mes galėtume instaliuoti tokią įrangą. Subsidijuoti instaliacijas tikrai pigiau nei viso sektoriaus neveikimą. Galiausiai, barai dažniausiai yra įsikūrę pirmuose aukštuose su įėjimais iš gatvės pusės, todėl elementariai galima atidaryti langus bei duris. Galbūt todėl statistika ir rodo, kad lyginant su kitomis vietomis, baruose buvo labai mažai viruso protrūkių.


Barai pavojingi, nes ten buriasi daug žmonių!

Netiesa. Geriau pagalvojus, labai mažas procentas kontaktų atsiranda baruose. Lietuvoje gyvena keli milijonai žmonių ir jie platina virusą visur, kur eina. Tik labai mažas procentas šių žmonių lankosi baruose, o dar mažesnis – naktiniuose klubuose. Net tie, kurie eina į barus, to nedaro kiekvieną dieną ir nepraleidžia ten 8 valandų. Dažnai žmonės klaidingai galvoja, kad restoranų sektorius saugesnis už naktinių klubų, tačiau visos Lietuvos mastu restoranuose ir kavinėse apsilanko žymiai daugiau žmonių. Tad jei norime atsidaryti maksimaliai saugiai, žingsnis po žingsnio, logiškiausias pirmas žingsnis būtų pradėti nuo naktinių klubų. Šis subsektorius yra mažiausias ir dėl jo atidarymo viruso plitimo skaičius negalėtų augti reikšmingai. Štai, dėl nebūtinų prekių parduotuvių problema žymiai didesnė.



Barai yra nebūtini!

Ar tikrai? Specialistai sutinka, kad karantino pasekmės yra itin žalingos emocinei sveikatai. Žmonėms būtina išeiti iš namų, susitikti su draugais, bendrauti, dalyvauti kultūriniuose renginiuose ir atsipalaiduoti tam specialiai pritaikytose erdvėse. Būtent dėl to veikia daug barų, teatrų, galerijų, koncertų salių, restoranų ir kavinių visuose pasaulio miestuose. Įmanoma kelis mėnesius tokiose vietose nesilankyti, bet mums atrodo akivaizdu, kad jos būtinos žmonių psichologinei sveikatai tausoti. Jei jau kalba eina apie būtinybę, mes įsitikinę, kad maitinimo ir pramogų įstaigos turi atsidurti sąrašo viršuje, o ne apačioje.


Reikia saugoti darbuotojus!

Taip, mūsų darbuotojai yra mums labai brangūs. Todėl siūlome juos reguliariai testuoti ir įtraukti į vakcinavimo prioritetų sąrašą, kad jie galėtų saugiai dirbti savo kontaktinį darbą. Taip pat siūlome naudoti specialias kaukes, kurios naikina virusus su kiekvienu įkvėpimu, radome specialų ranku kremą, kad darbuotojai galėtų atsisakyti neefektyvių pirštinių. Galime naudoti ir purškiamą antivirusinę dangą paviršiams, durims ir kasos aparatams. Visas šias priemonės jau parodėme NVSC ir laukiame jų įvertinimo.


Kitose šalyse barai uždaryti!

Taip, kitų šalių Vyriausybės lygiai taip pat supanikavo ir kaltino barų ir naktinių klubų sektorių be jokio pagrindo. Tačiau tai tikrai nėra solidus argumentas toliau laikyti barus uždarytus ir Lietuvoje. Mums keistai skamba tinginių argumentas „taip daro užsienyje“. Bet jei jau taip norime spręsti klausimus – Danija taip pat yra užsienyje ir jie atidaro barų ir naktinių klubų sektorių bei įgyvendina testo rezultato paso idėją. Nepamirškime ir to, kad užsienio valstybėse svetingumo sektoriaus įmonės gavo adekvačią valstybės paramą. Tad jei norime daryti „kaip užsienyje“, gal ir darykime kaip užsienyje.


Greitieji testai yra netikslus!

Taip, greitieji testai yra netikslūs ir neapsaugo visų lankytojų 100%. Kai kalbame apie prievolę testuotis prieš įeinant į barą, nekalbame apie garantijas, kad visi bus 100% saugūs. Greitieji testai – tik viena iš priemonių. Tačiau kartu su daugybe kitų priemonių jie užtikrina beveik 100% saugumą. O jeigu greitasis testavimas būtų masinis, kova prieš virusą būtų tikrai žymiai efektyvesnis nei dabar. Todėl mes kalbame apie rizikos valdymą, o ne eliminavimą. Greitųjų testų kritikai argumentuoja, kad saugiau būtų užmerkti akis ir apsimesti, kad visi Lietuvos gyventojai sąžiningai izoliuojasi namuose ir nepažeidžia karantino taisyklių.


Barai gali palaukti!

O kodėl barai turėtų dar ilgiau laukti, jei nebėra mokslinio pagrindo laikyti juos uždarytus ir jie turi ilgą sąrašą efektyvių saugumo priemonių, kurias patys ir siūlo taikyti? Barai jau laukė daugybę mėnesių. Primename, kad šioms įmonėms priklauso kompensacijos už priverstinį uždarymą, o adekvačių kompensacijų vis dar negavo. Jei visi mokesčių mokėtojai reikalautų, kad valstybė greitai ir adekvačiai kas mėnesį kompensuotų išlaidas mūsų sektoriui pagal LR Konstitucijos principus, mums gal ir nereikėtų kalbėti apie atsidarymą ir galėtume „palaukti“. Problema ir neteisybė atsiranda tada, kai valdžia ir draudžia veikti, ir nesuteikia kompensacijų.

Pasirinkimas paprastas – arba duokite barams žymiai daugiau pinigų, kad jie nebankrutuotų dėl priverstinio uždarymo ir nesuteiktų žmonėms saugesnių erdvių, kuriose būtų galima legaliai susitikti su draugais, arba leiskite barams veikti ir atimkite licencijas iš tų, kurie grubiai pažeidžia taisykles.


Siūlome suteikti mums galimybę padėti

Mes galime atsidaryti saugiai. Tą jau daug kartų kartojome pasitarimuose su ministrais ir raštuose Vyriausybei. Klausimas tik toks – kada valdžia pagaliau supras, kad labiausiai kompetentingi žmonės užtikrinti saugumą laisvalaikio metu esame mes, o ne policija ar Sveikatos apsaugos ministerija? Užtikrinti žmonių saugumą laisvalaikio metu yra būtent mūsų funkcija visuomenėje ir mes reikalaujame suteikti mums galimybę vėl atlikti šią funkciją.


Be mūsų pagalbos situacija blogėja kasdien. Tad jau dabar laikas leisti mums padėti. Galime atsidaryti saugiai.