Dabar jau visiems aišku, kad visuotinis karantinas yra reikalingas. Dėl Operacijų vadovo klaidų bei silpnų planavimo gebėjimų, situacija Lietuvoje suprastėjo iki tiek, kad rimti veiklos ribojimai yra neišvengiami, tiek mūsų sektoriaus, tiek kitų. Vilnius naktinis aljansas yra už visuotinį karantiną.

Daily new confirmed COVID-19 cases per million people, Baltic States

Mes esame už visuotinį karantiną, nors mūsų verslams tai labai skaudės. Akivaizdžiai svarbiau yra sveikata, gyvybė ir saugumas. Tokia mūsų pozicija nuo pandemijos pradžios iki šiol. Su pirmu karantinu sutikome be protesto, su antru taip pat sutiksime. Mes net prašome tai pradėti kuo greičiau. Kai kurie mūsų jau yra užsidarę visiškai. Atėjo laikas uždaryti viską.

O galėjo būti kitaip. Nuo rugpjūčio mėnesio mūsų nariai nuosekliai darė viską, kas įmanomą, kad apsaugoti jus nuo viruso plitimo, skatinti atsakingumą mūsų sektoriuje, įspėti valdžią apie grubius pažeidimus, nebaudžiamumą ir siūlyti efektyvias, racionalias ir įgyvendinimas veiklos taisykles. Pakartotiniai prašėme daugiau, o ne mažiau, aktyvios kontrolės ir policijos dalyvavimo, kad visi mūsų sektoriuje suprastų, kad ignoruoti taisykles tikrai neapsimoka. Nevengėme inspekcijų, o prašėme jas vykdyti.

Gavome Sveikatos apsaugos ministerijos atsakymą – “neįmanoma vykdyti aktyvią kontrolės programą, policija tam neturi resursų”. Primename, kad policija turėjo reikalingus resursus reidinti mūsų patalpas ginkluoti automatiniais ginklais ieškodami mažo kiekio kanapės, taip pat jie turėjo reikalingus resursus, kai į mūsų festivalius atvykdavo su furgonais ir šunimis. O kai atėjo laikas apsaugoti jus nuo pavojingo viruso – resursų nėra.

Kiek kainuos ateinantis karantinas? Kur policija suras resursus kai mes nebegalėsime uždirbti ir sumokėti mokesčius? Tikiuosi Ekonomikos ministerija ras resursų kompensuoti mūsų patirtą žalą, kurios patys tikrai nepadarėme, o kita tokia ministerija padarė.

O kiek laiko praradome diskutuodami kvailus laiko apribojimus? Dešimtis kartų pastebėjome, kad apriboti visą sektorių pagal laikrodį nesprendžia taisyklių kontrolės trūkumo problemos. Leisti pažeidėjams laisvai pažeisti iki vidurnakčio yra labai nelogiška ir akivaizdžiai nesaugi idėja, juolab dėl to, kad po vidurnakčio žmonės toliau pasilinksmina namie be jokių apsaugos priemonių. Apriboti visus barus, kai dalis jų sažiningai ir nuoširdžiai stengiasi laikytis visų taisyklių yra tiesiog neteisinga. Mes iki nuobodumo kartojome tokias žinutes, nes esame už saugumą, o ne už neteisingus ribojimus, kurie nedidina saugumo.

Kiekviename interviu su žiniasklaida kartojome, kad valdžia turėtų žiūrėti ir į kitas veiklos kategorijas, kuriose virusas tikrai daugiau ir greičiau plinta, o ne tik į barų sektorių, kuriame, santykinai, buvo fiksuota labai nedaug židinių. Argumentavome statistika iš vakarų šalių ir iš Lietuvos, kad demonizuoti visus barų lankytojus ir baksnoti pirštu į alkoholio vartojimą nėra efektyvus būdas stabdyti viruso plitimą. Tiesiog nėra jokių įrodymų, kad tokia taktika veikia ir būtent ji turėtų būti prioritetas. Atvirkščiai, yra tik įrodymai, kad procentaliai maža dalis plitimo vyksta būtent baruose. O disproporcingai daug Ministro kalbų buvo būtent apie barus.

Dar vienas dalykas: Labai rekomenduotina priemonė visose šalyse yra registruoti lankytojus, atsekti juos ir židinio atveju, įspėti visus, kad jie galimai turėjo sąlytį, suteikti jiems informacija ir rekomendacijas greitai ir operatyviai. Tai Vilniaus naktinio aljanso nariai pradėjo daryti dar rugpjūčio mėnesį. Tai padarėme ne poperiniu būdu, o SMS būdu. Pakartotiniai argumentavome, kad ta praktika turėtų būti privaloma visiems. Pakartotiniai girdėjome iš Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų, kad tai nereikalinga. Kodėl?

Deja, bet visi mūsų patarimai ir prašymai buvo arba nesuprasti arba ignoruoti, iki tol, kol per vėlu. Tuo tarpu turėjome girdėti ir skaityti kasdien, net valdžios preskonferencijose, kad mūsų lankytojai yra visi neatsakingi idiotai ir mūsų įstaigos yra girdyklos.

Vilniaus naktinį aljansą sudaro ne visi šio sektoriaus veikėjai. Mes atstovaujame tik mažą iniciatyvinę grupę atsakingų verslininkų ir kūrybininkų. Mes niekada neneigėm ir neslėpėm, kad mūsų industrijoje veikia daug kitų veikėjų, kurie yra nesąžiningi, neatsakingi ir nesąmoningi veikėjai. Mes daugiau nei kartą pritarėme Ministrui, kad yra daug problemų tarp Vilniaus barų ir klubų. Mes daug kartų teikėme savo siūlymus ir prašymus kontroliuoti situaciją efektyvesniais būdais. Tik kad Ministrui nebuvo įdomūs faktai, statistika ir sprendimai. Jam buvo įdomu tik antraštės.

Taigi, dabar dėl Operacijų vadovo klaidų situacija yra labai bloga ir mes prašome uždaryti daug sektorių, įskaitant mūsų, kuo greičiau, ir ne tik po vidurnakčio.

O mes pradedame dirbti su projektais, kurie padės žmonėms išgyventi šį karantiną ir linksmintis saugiai, saugoti savo psichologinę sveikatą šiuo tamsiu sezonu. Mūsų darbuotojai ieškos galimybės savanoriauti, toliau bendradarbiausime su miesto savivaldybe. Mūsų virtuvės gamins savanoriams ir sveikatos darbuotojams nemokamą maistą. Mūsų kūrybininkai sugalvos būdus, kaip grąžinti miestiečių šypsenas. Kartu surasime būdus, kaip likti produktyviais ir laimingais.

Neliūdėk Vilniau, atsigausim kartu.